مقاله را از اینجا آغاز میکنیم که : دیابت چیست؟ علائم و روشهای درمانی مناسب برای این بیماری کدام است؟ برای درمان و پیشگیری دیابت چه راه هایی پیشنهاد میشود؟

دیابت به زبان ساده بیماری ست که میزان گلوکز خون که به قند خون معروف است ، از میزان نرمال بالاتر باشد.

قند خون مهمترین منبع انریی بدن شماست و از طریق مواد غذایی که دریافت میکنید تامین میشود . انسولین ، هورمونی که توسط پانکراس ساخته میشود ، کمک میکند گلوگز دریافتی از غذا به سلولهای شما وارد شود و برای تامیین انرژی بدن شما مورد استفاده قرار میگیرد.
گاهی بدن شما مقدارکمی انسولین تولید میکند و در مواردی مشاهده شده که انسولین در بدن تولید نمیشود که در این صورت گلوکز در خون میماند و جذب سلول نمیشود.
در طول زمان ، داشتن مقادیر بالای گلوکز در خون باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای سلامتی میشود . گرچه دیابت هیچ درمانی ندارد ولی شما میتوانید در جهت کنترل دیابت خود قدم بردارید و سلامت بمانید.

 

آیا انواع دیابت را می شناسید؟

در ادامه به بررسی انواع دیابت میپردازیم.دیابت نوع۱ دیابت نوع۲ ، دیابت حاملگی و دیابت همراه با بیماریهای دیگر.

 دیابت نوع ۱: در صورتی که سلولهای لوزالمعده دیگر هیچ گونه انسولینی ترشح نکنند ، بیمار به دیابت نوع۱ مبتلا شده است که اکثر این بیماران افراد زیر ۳۰ سال میباشند.
 دیابت نوع۲: که به دیابت بزرگسالی معروف است در افراد بالای ۳۰ سال مشاهده میشود . در بدن این افراد ابتدا انسولین به اندازه کافی ترشح میشود اما به دلایلی موثر واقع نمیشود. از جمله این دلایل میتوان به اختلال در پاسخ هورمونی و مقاومت انسولینی اشاره کرد.
 دیابت حاملگی:عارضه جهانی دیابت بارداری سالانه حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر را درگیر میکند که میتواند پیامدهای جدی برای مادر و کودک خواهد داشت . در نتیجه ی یک مطالعات گروهی مشخص شد که دیابت بارداری در زنان باعث ب وجود امدن اضافه وزن شده و همچنین زایمان سختی را پیش روی آنها قرار خواهد داد. .
 دیابت همراه با بیماریهای دیگر: بیمارانی که غیر از دیابت به بیماریهای دیگر از جمله تالاسمی، بیماری‌های لوزالمعده و …دچار هستند در این دسته بندی قرار میگیرند.

درمان و پیشگیری دیابت

با اینکه درمان قطعی برای دیابت وجود ندارد اما تغییر لایف استایل و به وجود آوردن سبک زندگی سالم کمک شایانی به پیشگیری از این بیماری میکند.
گرچه درمانهای طبیعی مانند تنفس عمیق شکمی ، تمرینهایی برای ریلکس کردن عضلات مانند یوگا که به کاهش استرس می انجامد میتوانند برای کاهش سطح قند خون موثر واقع شوند.

 

آزمایش قند خون

برای اطمینان از سلامت عمومی بدن و آگاهی از میزان قند خون ، آزمایش ساده ی قند خون را فراموش نکنید. با انجام این آزمایش در جهت حفظ یا بهبود شرایط فعلی بدنتان قدم بزرگی برمیدارید.

 

مطالب پیشین سایت رو از دست ندید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.