نکات مهم درباره ماسک

با توجه به شیوع کرونا و ضرورت استفاده از ماسک،به بررسی نکاتی مطابق با دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت در مورد انواع ماسک و نحوه استفاده از آنها می پردازیم.

نحوه استفاده صحیح از ماسک

هنگام استفاده از ماسک، باید مطمئن شوید ماسک بصورت کامل بر روی دهان و بینی  شما قرار گرفته ، به طوری که هیچ نفوذی از اطراف نداشته باشد.

مناسب بودن از لحاظ اندازه و پوشش کامل بینی و دهان و تنفس بدون نشت از اطراف نکته حائز اهمیتی می باشد. گفتنی است در صورت عدم رعایت نکات فوق استفاده از ماسک می تواند باعث در معرض قرار گرفتن بیشتر فرد و احتمال خطر بیشتری شود.

ماسک ها یک بار مصرف هستند.

ماسک ها باید فقط یک بار استفاده شوند و از ماسکی که قبلا استفاده کردید، دوباره استفاده نشود. زمانی که ماسک خیس شده یا نفس کشیدن در آن سخت شود، نیاز به تعویض ماسک است.

توجه داشته باشید استفاده از ماسک های پارچه ای و نخی  توصیه نمی گردد.

استفاده از ماسک و رعایت اصول بهداشتی

توجه داشته باشید استفاده از ماسک موثر است که همراه با شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی باشد، موثر است. در غیر اینصورت، استفاده از ماسک به تنهایی محافظتی از فرد ایجاد نمی کند.

در مورد مواد ضدعفونی با پایه الکل لازم به ذکر است، پایه الکلی مناسب ۶۰ الی ۷۰ درصد درصد است.

برای برداشتن ماسک از روی صورت، دستتان را با قسمت جلویی ماسک تماس ندهید و  ماسک را از بخش پشتی آن بردارید. پس از برداشتن ماسک از روی صورت آن را دور بیاندازید و دست ها را با آب و صابون مایع و یا مواد ضدعفونی کننده به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید.

ماسک N95

استفاده از این نوع ماسک (جراحی N95 ) در افرادی که سرفه یا عطسه های مکرر و مداوم دارند توصیه میشود. در صورت عدم دسترسی به ماسک، فرد می تواند بر روی دستمال کاغذی سرفه یا عطسه کند.یادآور می شود دستمال کاغذی مورد استفاده بلافاصله در سطل زباله دور انداخته شود.توجه داشته باشید استفاده از ماسک N95 فقط برای افرادی که با بیماران مبتلا به کروناویروس مواجهه دارند و همچنین کادر درمانی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی، اکیدا مورد نیاز است. در افراد عادی نیازی به استفاده از این نوع ماسک وجود ندارد.

ماسک پزشکی (جراحی)

این نوع ماسکها به طور معمول در شرایط عادی استفاده می شوند البته در هنگام شیوع بیماری جهت کنترل انتشار بیماری در افراد عادی نیز کاربرد دارد. این نوع ماسکها با صورت به طور کامل متناسب نبوده و هنگام دم میزان زیادی از هوای آلوده میتواند از فضای بین ماسک و صورت وارد ریه فرد شود. الزام به ذکر است که با توجه به ماهیت این نوع ماسکها )نشتی بسیار زیاد از کنارههایماسک( تست نشتی برای  افراد مبتلا به کرونا و کادر درمانی مرتبط مناسب نیست.

برای برای اطلاعات بیشتر اینجاکلیک کنید

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.