سرطان معده چیست؟

سرطان معده  با رشد سلول های سرطانی در پوشش داخلی معده تشخیص داده می شود. تشخیص این نوع سرطان دشوار است زیرا در مراحل اولیه معمولاً افراد علائمی از خود نشان نمی دهند.

در حالی که سرطان معده در مقایسه با انواع دیگر سرطان نسبتاً نادر است ، اما یکی از بزرگترین خطرات این بیماری دشواری تشخیص آن است. از آنجا که سرطان معده معمولاً هیچ علائم اولیه ای ایجاد نمی کند ، تا زمانی که به سایر قسمت های بدن سرایت نکند ، تشخیص داده نمی شود. این امر درمان را دشوارتر می کند.

اگرچه تشخیص و درمان سرطان معده دشوار است ، اما کسب دانش لازم برای غلبه بر بیماری بسیار مهم است.

معده فقط بخشی از قسمت فوقانی دستگاه گوارش hست. معده شما وظیفه هضم غذا و سپس انتقال مواد مغذی به بقیه اعضای هضl، یعنی روده های کوچک و بزرگ را دارد.

سرطان معده زمانی اتفاق می افتد که سلول های سالم در سیستم هضم فوقانی سرطانی شده و از کنترل خارج می شوند و تومور ایجاد می کنند. این روند به آرامی اتفاق می افتد. سرطان معده طی سالهای متمادی تمایل به توسعه دارد.

سرطان معده ارتباط مستقیمی با تومورهای معده دارد. با این حال ، عواملی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به این سلولهای سرطانی را افزایش دهد.

علائم سرطان معده

در ابتدا ممکن است سرطان معده باعث اعلام زیر شود:

سوهاضمه داشتن
بعد از خوردن غذا احساس نفخ می کنید
سوزش سردل
حالت تهوع کمی
از دست دادن اشتها
اگر فقط سوهاضمه یا سوزش معده بعد از غذا دارید به این معنی نیست که سرطان دارید. اما اگر این علائم را زیاد احساس می کنید ، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند بفهمند که آیا شما عوامل خطر دیگری دارید یا نه و شما را آزمایش می کنند تا به دنبال مشکلی باشید.

سرطان معده و درمان آن

 

علت ایجاد سرطان معده چیست؟

باکتری!
باکتری به نام هلیوباکتری پیلوری که باعث التهاب معده و زخم معده میشود که از آن میتوان به عنوان یکی از دلایل ایجاد سرطان معده یاد کرد.

چگونه سرطان معده را تشخیص میدهند؟

علاوه بر معاینه بدنی ، ممکن است از آزمایشات زیر برای تشخیص سرطان معده استفاده شود:
نمونه برداری
آزمایش مولکولی تومور
آندوسکوپی
سونوگرافی آندوسکوپی.
اشعه ایکس. …
تصویربرداری تشدید مغناطیسی(MRI)

چه مدت طول میکشد تا سرطان معده ایجاد شود؟

دانشمندان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث می شود سلول های سرطانی در معده شروع به رشد کنند. اما آنها چند نکته را می دانند که می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
به عنوان مثال:
سیگار کشیدن
اضافه وزن یا چاقی
رژیم غذایی سرشار از غذاهای دودی ، ترشی یا نمکی
جراحی معده برای زخم
ژن های خاصی
کار در صنایع ذغال سنگ ، فلز ، چوب یا لاستیک
قرار گرفتن در معرض آزبست

با کمی تامل در سبک زندگی و تغذیه میتوان از بروز بیماریهای بسیاری از جمله سرطان معده جلوگیری کرد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.