برای درمان قطعی زگیل تناسلی باید به پزشک مراجعه کرد. اما می توان از درمان خانگی زگیل تناسلی و درمان گیاهی آن برای بهبود سریعتر کمک گرفت؛

بیش از ۱۲۰ نوع ویروس HPV وجود دارد، اما مدل های ۶ و ۱۱ باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند. این سویه های HPV معمولا باعث سرطان دهانه رحم نمی شوند، اما منجر به زگیل های تناسلی می شوند.

ممکن است بخواهید از درمان خانگی یا درمان گیاهی این بیماری کمک بگیرید.

در ادامه چهارده روش موثر در درمان خانگی زگیل تناسلی را معرفی می کنیم.

۱- درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب:

✅ درمان خانگی زگیل تناسلی با سرکه سیب مشابه داروهای تجویزی متشکل از مواد اسیدی که برای کشتن ویروس استفاده می کنند عمل می کند که توسط افراد زیادی توصیه شده است.

✅ این روش اینگونه است که شما یک پنبه یا گاز استریل را به سرکه ی سیب آغشته کنید و روی زگیل بگذارید.در طول درمان ممکن است زگیل ها سیاه شوند که یک نشانه خوب است.

۲- درمان زگیل تناسلی با سیر

✅ شواهد اینگونه بیان می کنند که استفاده از عصاره ى سیر می تواند به عنوان یک روش درمان زگیل تناسلی موثر باشد.

✅ این روش به این گونه است که شما می توانید عصاره ى سیر را مستقیما روی زگیل ها بگذارید. همچنین می توانید یک پانسمان (گازاستریل) آغشته به مخلوط سیر و روغن را مدتی روی زگیل بگذارید.

۳- روغن درخت چای برای درمان خانگی زگیل تناسلی مردان و زنان:

✅ روغن درخت چای یک روغن اساسی است که در برابر قارچ و سایر ارگانیسم ها، از جمله شپش سر، سودمند است. روغن درخت چای برای درمان خانگی زگییل تناسلی مفید می باشد .

✅ شما می توانید یک قطره روغن درخت چای رقیق (مخلوط یک قطره روغن با یک یا دو قطره روغن حامل مانند روغن نارگیل) و مستقیم روی زگیل بگذارید.

برخی افراد به روغن درخت چای حساسیت دارند، بنابراین مقدار کمی روغن درخت چای رقیق شده را روی بازویتان آزمایش کنید. اگر بعد از ۲۴ ساعت هیچ واکنشی وجود نداشت، قابل استفاده است.

روغن درخت چای می تواند باعث تحریک و ایجاد سوزش یا التهاب شود که این باعث کاهش اندازه زگیل می شود. از استعمال روغن درخت چای در دهان و یا واژن خودداری کنید. مدت استفاده از این روغن چند هفته می باشد. اگر بیش از حد تپوست شما را تحریک کرد، مصرف آن را قطع کنید.

۴- استفاده از روغن کرچک

ریسینولیک اسید موجود در روغن کرچک دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی می باشد که در درمان خانگی زگیل تناسلی استفاده می شود.

مقداری پنبه را به روغن کرچک خالص آغشته کنید. پنبه را بر روی زگیل قرار داده، آن را پنسمان کنید و اجازه دهید یک شب بر روی آن بماند. صبح روز بعد، پنبه را بردارید و محل آن را با آب گرم بشویید.

به آرامی آن ناحیه را به وسیله یک پارچه یا لیف  بسابید تا سلول های مرده برداشته شوند. این درمان را به صورت روزانه تکرار کنید تا زگیل ها تیره شده و در نهایت از بین بروند.

۵- چای سبز

✅ چای سبز در درمان زگیل های تناسلی موثر است. چای سبز به صورت ترکیب در پمادی به نام سینه کاتچین (ورجن) به صورت تجویزی در دسترس می باشد.

✅ همچنین می توانید یک یا دو قطره از آن را به روغن نارگیل اضافه کنید و به عنوان درمان خانگی زگیل تناسلی از آن استفاده کنید.

۶- استفاده از آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خواص التیام بخش آن، معمولا در درمان خانگی زگیل های تناسلی مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این گیاه سرشار از خواص ضد ویروسی و ضد التهابی است. بعلاوه، آلوئه ورا سبب تسکین پوست و رفع خارش می شود.

یک برگ آلوئه ورا را بریده و ژل آن را خارج کنید. مقداری پنبه را آغشته به ژل کرده و آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. پنبه را به وسیله چسب بر روی پوست ثابت کنید و اجازه دهید یک شب به همان حالت بماند.

صبح روز بعد، پنبه را برداشته و ژل را با آب گرم بشویید. این کار را به مدت یک ماه -تا زمان از بین رفتن زگیل ها- ادامه دهید.

۷- پودر زرد چوبه

زرد چوبه یک ادویه شگفت انگیز است که خواص درمانی دارد. زرد چوبه یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی است و در درمان زخم های شدید و التیام زگیل های تناسلی ناشی از ویروس HPV استفاده می شود.

زرد چوبه این توانایی را دارد تا پیشرفت عفونت را کنترل کرده و آن را با موفقیت مهار کند. همچنین، زرد چوبه در کاهش خارش مفید بوده و موجب جلوگیری از آسیب بافت ها می شود. کورکومین موجود در زرد چوبه دارای اثری درمانی بوده و فرایند بهبودی را تسریع می کند. زرد چوبه یک درمان خانگی بسیار ایمن برای ویروس HPV است.

۸- مصرف سبزیجات

سبزیجات زیر را امتحان کنید:

 • کلم
 • کلم بروکلی
 • جوانه های بروکلی
 • گل کلم
 • کلم پیچ

✅توصیه می شود هر روز ۴ تا ۵ بار سبزیجات بخورید.

۹- درمان خانگی زگیل تناسلی مردان و زنان با پیاز:

پیاز ماده ضد میکروبی عالی است که به کاهش انتشار ویروس HPV کمک می کند. پیاز سبب بهبود جریان خون و تسریع فرایند درمان می شود.

پیاز را به همراه نمک استفاده کنید تا بهترین نتیجه بدست آید. ۲ پیاز را برش داده و یک قاشق چای خوری نمک بر روی آن ها بپاشید. روی آن را پوشانده و بگذارید یک شب در همان حالت بماند.

صبح روز بعد، پیاز ها را در یک صافی ریخته و با یک قاشق بر روی آن ها فشار دهید تا عصاره آن ها خارج شود. این عصاره را بر روی زگیل های تناسلی استعمال کنید. اجازه دهید تا به مدت یک ساعت به این حالت باقی بماند سپس آن قسمت را با آب گرم شسته و به صورت ضربه ای (نه مالشی) خشک کنید.

این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید تا زگیل های تناسلی از بین روند.

۱۰- درمان زگیل تناسلی با عصاره آناناس:

آناناس به دلیل داشتن آنزیم مفیدی به نام بروملین معروف است. از این آنزیم در بالین برای تعدادی از مشکلات التهابی پوست مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما استفاده می شود. این عصاره زگیل های تناسلی را خشک و ترد کرده و در نهایت از بین می برد. همچنین، عصاره آناناس سرشار از منگنز است که در جلوگیری از جای زخم هایی کاربرد دارد.

چندین برش آناناس تازه تهیه کرده و عصاره آن ها را خارج کنید. یک گلوله پنبه ای را به آن عصاره آغشته کنید. مقداری پنبه را از قسمت نمناک بر روی زگیل ها قرار دهید. اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه به همین حالت بماند. هنگامی که ۱۰ دقیقه به پایان رسید، پنبه را برداشته و عصاره را از روی پوست بشویید.

 

۱۱- نارون کوهی

استفاده از نارون کوهی به اندازه یک روش درمانی زگیل تناسلی موثر است. این ماده سبب کوچک شدن زگیل و از بین رفتن آن پس از استعمالی طولانی می شود.

زگیل هایی که به خوبی رشد کرده اند می توانند عروق خونی خود را داشته باشند. استفاده از این ماده برای درمان زگیل های تناسلی تاثیری مانند یک گیاه دارویی بر روی کوچک کردن عروق خونی دارد. این کار به طرز موثری سبب کاهش اکسیژن زگیل شده و مرگ آن را رقم می زند.

بایدعصاره تقطیر شده نارون کوهی را تهیه کرده و آن را بر روی زگیل ها استعمال کنید. پس از ۱۵ دقیقه آن را بشویید. این کار را باید دو بار در هفته و حداقل به مدت ۳ هفته انجام داد.

۱۲- فولات و ب ۱۲

کمبود فولات و ب ۱۲ و باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس HPV می شود. مصرف مولتی ویتامین یا فولات و مکمل های B-12 ممکن است در بهبود بیماری به بدن شما کمک کند.

۱۳- پیچک دیواری:

این ماده خیلی معتدل و ملایم بوده و به همین دلیل برای پوست ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند. قابل ذکر است که از این ماده نباید در داخل واژن یا مقعد استفاده نمود. طبق تحقیقی در سال ۲۰۱۴، از پیچک دیواری در درمان HPV نوع ۱۶ که شامل زگیل تناسلی است، می توان بهره برد.

۱۴- رژیم غذایی و تغییر در شیوه ى زندگی

داشتن زگیل های تناسلی فشار زیادی روی بدن شما ایجاد می کند. برای کمک به تسریع بهبود زخم، باید هر گونه عوامل استرس زائی مانند سیگار کشیدن یا رژیم غذایی سنگین یا غذاهای ناسالم را ترک کنید.

غذاهایی که در رژیم غذایی شما قرار می گیرند عبارتند از:

 • غذاهای غنی از آنتی اکسیدان (بلوبری، زغال اخته، گیلاس، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، کدو)
 • برگ سبزهای تیره مانند اسفناج و کلم بروکلی
 • غلات کامل
 • بادام ها
 • لوبیا
 • گوشت کمچربی

این غذاها می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند و احتمال بازگشت پاپیلوما ویروس (HPV) را کاهش می دهد.

غذاهایی که باید از آن ها اجتناب کنید عبارتند از:

 • هر گونه آلرژd های غذایی ممکن (لبنیات، سبوس، ذرت، مکمل های غذایی)
 • غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید و ماکارونی
 • گوشت قرمز
 • غذاهای فرآوری شده با چربی ترانس
 • کافئین و دیگر محرک ها

‼خطرات و هشدارها

به یاد داشته باشید که خلاص شدن از زگیل تناسلی خارجی به این معنا نیست که شما دیگر عفونت ندارید. اگر چه در موارد نادر، HPV می تواند هم زگیل تناسلی و هم سرطان دهانه ى رحم ایجاد کند. شما ممکن است بیش از یک نوع HPV داشته باشید. مهم این است که حتی اگر درمان خانگی زگیل تناسلی را انجام دهید به دکتر مراجعه کنید.

نکته: ویروسی که زگیل های تناسلی ممکن است دوباره عود کنند.

نکته ی آخر درباره درمان خانگی زگیل تناسلی

شما با استفاده از گیاهان فوق می توانید به بهبود زگیل تناسلی کمک کنید. اما هنوز هم نیاز دارید برای بررسی و درمان عفونت های منتقله از راه جنسی (STI) که ممکن است موجب زگیل شود به یک پزشک رجوع کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.