زگیل تناسلی در مردان

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟

ویروس HPV عامل زگیل تناسلی می باشد که عامل ایجاد انواع دیگر زگیل در بدن هم هست. HPV می‎تواند در هر جایی از بدن فرد، زگیل ایجاد کند اما زگیل‌هایی که روی اندام‏های تناسلی (مثل مقعد یا آلت) به وجود می‌آیند، ظاهری گل‌ کلمی یا تخت و رنگی نزدیک به پوست داشته باشند، این زگیل‌ها تناسلی می‌شوند و ممکن است در شیوه درمان یا علائم بالینی تفاوت‎هایی با زگیل عادی داشته باشند.

برای دانستن نتیجه آزمایش HPV (زگیل تناسلی) خود اینجا کلیک کنید.

چرا و در چه قسمت‏هایی زگیل تناسلی در مردان به وجود می‌آید؟

زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی مقاربتی است، پس دلیلش رابطه جنسی با فرد ناقل این ویروس می باشد. ویروس HPV در بدن زنان و مردان ممکن است خیلی دیر علائم خودش را نشان دهد و حتی تا چند ماه هیچ نشانه‏‎ای نداشته باشد. بنابراین ممکن است در هنگام رابطه جنسی، ندانید که شریکتان ناقل است. تماس مستقیم پوست با پوست این ویروس را انتقال می‌دهد. زگیل تناسلی یکی از مسری‌ترین بیماری‌های پوستی است و در اولین تماس منتقل خواهد شد بنابراین بهتر است همیشه از کاندوم استفاده کنید.

آقایان بیشتر در این نواحی از بدن خودشان زگیل تناسلی را تجربه می‌کنند:

  • نوک آلت تناسلی
  • روی بدنه آلت
  • پوست کیسه‌های بیضه
  • دور مقعد

علائم زگیل تناسلی در مردان چیست؟

اولین نشانه‎های وجود این بیماری پوستی احساس سوزش و خارش است. ممکن است احساس کنید پوستتان حساس‌تر از همیشه شده یا ترشح و رطوبت غیرعادی در آن مکان ببینید. با این علائم، بهتر است به پزشک پوست مراجعه کنید چون حتی اگر نشانه وجود HPV نباشند، نشان می‌دهند که چیزی در پوست شما از حالت عادی خارج شده است. زگیل تناسلی معمولا برجسته و سفت است و حالتی گوشتی دارد و در اطراف ناحیه تناسلی یا مقعد دیده می‎شود. ممکن است – در صورت عدم درمان- گسترش پیدا کنند. چند زگیل کنار هم، معمولا نشان‌دهنده این است که دیر برای درمان اقدام کرده‎اید. وجود زگیل ها در اطراف نواحی دهان که می تواند ناشی از ارتباط جنسی دهانی باشد . همچنین اگر وقت ادرار دچار درد می‌شوید، ممکن است زگیل تناسلی در مسیر مجاری ادراری شما قرار گرفته باشد.

برای درمان زگیل تناسلی اینجا کلیک کنید.

آیا زگیل تناسلی برای آقایان خطرناک است؟

حتما در رابطه با اثر ویروس مخرب HPV بر سلامت خانم‎ها و نقش آن در ایجاد سرطان رحم را شنیده‎اید. اما هم در خانم‌ها و هم در آقایان، این ویروس به ندرت باعث سرطان می‌شود. بعضی از انواع خطرناک ویروس HPV می‎توانند در بدن عفونت ایجاد کنند یا سلول‌های نواحی تناسلی را سرطانی کنند. در آقایان ویروس HPV می‎تواند در ناحیه آلت تناسلی، زبان، دهان، حنجره، لوزه و مقعد سرطان ایجاد کند.

درمان زگیل تناسلی در آقایان:

همانند باقی زائده‌های پوستی، زگیل تناسلی هم می‌تواند با لیزر یا کریوتراپی درمان شود. در مواقعی که تعداد زگیل‌ها زیاد باشد یا خطرناک شده باشند، با جراحی آن‎ها را برمی‌دارند. در درمان لیزری، فرد تنها یک بی‌حسی موضعی دریافت می‎کند و بعد در مدت زمان کمی پزشک با استفاده از لیزر، بافت زگیل را می‏ سوزاند. کریوتراپی درست برعکس است و بر منجمد کردن بافت متمرکز می‏ شود. در کریوتراپی، با استفاده از نیتروژن مایع با دمای خیلی پایین، سلول‌های زگیل دچار یخ‌زدگی می شوند تا از بین بروند. طب سنتی هم برای از بین بردن زگیل تناسلی راه حل‌های زیادی مثل استفاده از آلوئه ورا، عسل و… دارد که اثرگذاری‌شان کمتر و دیرتر خواهد بود.

برای مطالعه درباره درمان خانگی زگیل تناسلی اینجا کلیک کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.