علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی از عوارض پوستی است که در اثر انتقال ویروس HPV به وجود می‌آید. این ویروس انواع مختلفی دارد که بیشتر آنها خطرناک نیستند و در صورت تشخیص زود هنگام، به هیچ عنوان سلامت خانم‌ها را تهدید نمی ‏کنند. اگر عفونت مربوط به آن‌ها دائمی شود و درمان مناسبی بر روی آنهاصورت نگیرد، سلول‎های ناحیه تناسلی دچار تقسیم شدید شده و تبدیل به سرطان می‌شوند.

در این مطلب این ویروس را بیشتر می‌شناسیم و علائمش در بدن خانم‌ها را بررسی می‎کنیم.

زگیل تناسلی چرا به وجود می‌آید؟

زگیل تناسلی وقتی به وجود می‌آید که فرد سالم با یک فرد مبتلا رابطه جنسی داشته باشد. این ویروس بسیار مسری است و به محض تماس پوست با پوست، منتقل می‌شود. اگر این ویروس به هر دلیلی در بدن باقی بماند تا ماه‌ها علائم خودش را نشان نمی‌دهد. بعد از این به صورت زگیل‎هایی برجسته روی پوست ناحیه تناسلی یا مقعد نمایان می‌شود. این زگیل‌ها خیلی روشن یا خیلی تیره نیستند و شکلشان شبیه گل کلم است.

زگیل تناسلی خطر سرطان در پی دارد

اگر زگیل تناسلی درمان نشود، “پیش سرطان” دهانه رحم، اتفاق می‌افتد و ویروس HPV فرصت گسترش در بدن را پیدا می‎کند. در این شرایط سلول‌ها دچار رشد بیش از حد شده و آرام آرام به سمت سرطان دهانه رحم پیش می‏‎روند. ابتلا به سرطان رحم می‌تواند چندین سال طول بکشد، کافی است یک نوع خطرناک ویروس HPV وارد بدن بشود و رشد کند. دو نوع ۱۶ و ۱۸ از خطرناک‌ترین انواع این ویروس هستند و حدود هفتاد درصد سرطان‌های رحم را هم همین دو نوع به وجود می‌آورند.

مطمئن‌ترین راه مقابله با این سرطان، انجام منظم تست پاپ اسمیر است. این تست پیش سرطان را شناسایی می‌کند و باعث می‌شود بتوانید سریع‌تر و راحت‌تر با این بیماری مبارزه کنید.

علائم زگیل تناسلی را بشناسید

تست یا آزمایشی که منحصرا این بیماری را غربالگری کند وجود ندارد و بیشتر افراد بعد از دیدن زگیل یا تشخیص علائم اولیه سرطان به ابتلای خودشان پی می‎برند. علائم کوچکی وجود دارد که اگر مرتبا وجودشان را چک کنید می‌توانید زگیل تناسلی را تشخیص بدهید.

یکی از این علائم، تغییر ترشحات واژن است. ترشحات واژن در خانم‌ها نشان‌دهنده وضعیت سلامتی آن ناحیه و کل بدن هستند. این ترشحات با کوچک‌ترین تغییرات بیولوژیکی یا هورمونی تغییر رنگ، شکل و بو می‌دهند. در صورت درگیری با ویروس HPV، به ناگهان این ترشخات افزایش پیدا می‏ کنند. اولین علائم زگیل تناسلی التهاب، خارش و سوزش در ناحیه است. زگیل‌های تناسلی درد ندارند. همچنین بر اثر رابطه جنسی از طریق دهان، ممکن است این ویروس به دهان یا زبان هم منتقل شود و در آن نواحی زگیل بسازد.

ورود HPV به بدن چه عواقبی دارد

بیشتر افراد بعد از ابتلا به HPV دچار مشکل جدی نمی‌شوند اما حضور بالقوه این ویروس در بدن، در شرایط خاص می‌تواند خطرناک باشد. زنان بارداری که این ویروس را در بدنشان دارند ممکن است در طول بارداری به تغییرات سلولی دهانه رحم یا زگیل تناسلی مبتلا شوند و این برای جنین خطرناک است.

با مراجعه به دکتر متخصص پوست و مو، در مورد شرایط واکسن اچ‌پی‌وی بپرسید و اگر مستعد دریافتش هستید، این واکسن را بزنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.