آزمایش ادرار:

در اهمیت انجام آزمایش ادرار و قند خون اینکه بسیاری از بیماری ها و اختلالات بر نحوه دفع مواد زائد و سموم در بدن تأثیر می گذارد. اندام های درگیر در این بیماریها ریه ها ، کلیه ها ، مجاری ادراری ، پوست و مثانه هستند. مشکلات هر یک از این موارد می تواند بر ظاهر ، غلظت و محتوای ادرار شما تأثیر بگذارد..
از آزمایش ادرار در موارد زیر استفاده میشود:

● قبل از عمل
● به عنوان یک غربالگری پیشگیرانه در طی بارداری
● به عنوان بخشی از یک معاینه معمول پزشکی یا جسمی

همچنین پزشک معالج شما ممکن است این آزمایش را در صورت مشکوک بودن به بیماری خاصی از جمله
دیابت
بیماری کلیوی
بیماری کبد
عفونت مجاری ادراری برای شما درخواست کند.

شرایط آماده سازی برای انجام این آزمایش:

قبل از آزمایش ، حتماً مقدار زیادی آب بنوشید تا بتوانید یک نمونه ادرار کافی بدهید. با این حال ، نوشیدن مقدار زیاد آب ممکن است نتایج نادرستی ایجاد کند.

یک یا دو لیوان مایعات اضافی ، که اگر رژیم شما اجازه می دهد آب یا شیر داشته باشد ، تمام آنچه در روز آزمایش نیاز دارید است

همچنین ، در مورد داروها یا مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. برخی از این موارد که می توانند نتایج تجزیه و تحلیل ادرار شما را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

مکمل های ویتامین C
مترونیدازول
ریبوفلاوین
ملین های آنتراکینون
متوکاربامول
نیتروفورانتوئین
برخی داروهای دیگر نیز می توانند بر نتایج شما تأثیر بگذارند. قبل از انجام آزمایش ادرار ، در مورد هر ماده ای که استفاده می کنید به پزشک خود بگوییید.

آزمایش قند خون و مراحل آماده سازی:

آزمایش قند خون میزان گلوکز در خون شما را اندازه گیری می کند. گلوکز ، نوعی قند ساده است که منبع اصلی انرژی بدن شماست. بدن شما کربوهیدرات هایی را که می خورید را به گلوکز تبدیل می کند.

آزمایش گلوکز در درجه اول برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری انجام می شود. دیابت بیماری است که باعث می شود سطح گلوکز خون شما افزایش یابد.

میزان قند خون شما معمولاً توسط هورمونی به نام انسولین کنترل می شود. با این حال ، اگر دیابت دارید ، بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا انسولین تولید شده به درستی کار نمی کند. این باعث می شودکه قند در خون شما جمع شود. افزایش سطح قند خون در صورت عدم درمان می تواند منجر به آسیب شدید اعضای بدن شود.

در برخی موارد ، ممکن است از آزمایش قند خون برای آزمایش افت قند خون نیز استفاده شود. این شرایط زمانی اتفاق می افتد که سطح گلوکز در خون شما خیلی کم باشد.

آزمایش ادرار قند خون
آزمایشات قند خون یا آزمایشات معمولی ست یا ناشتا:

برای آزمایش قند خون ناشتا ، هشت ساعت قبل از آزمایش نمی توانید چیزی به جز آب بخورید یا بنوشید. بهتر است آزمایش قند خون ناشتا را صبح زود انجام دهید تا مجبور نشوید کل روز ناشتا بمانید.

قبل از آزمایش ، در مورد داروهای مصرفی خود از جمله نسخه های دارویی ، داروهای بدون نسخه و مکمل های گیاهی به پزشک خود بگویید. برخی از داروها می توانند بر سطح گلوکز خون تأثیر بگذارند. پزشک ممکن است از شما بخواهد قبل از آزمایش به طور موقت ، مصرف داروی خاصی را متوقف کنید یا مقدار آن را تغییر دهید.

داروهایی که می توانند سطح گلوکز خون شما را تحت تأثیر قرار دهند شامل موارد زیر است:

کورتیکواستروئیدها

ادرار آور
قرص های جلوگیری از بارداری
هورمون درمانی
آسپیرین (بوفرین)
داروهای ضد روان پریشی
لیتیوم
اپی نفرین (آدرنالین)
داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای
مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI)
• فنی توئین
داروهای سولفونیل اوره

باید در نظر داشت که استرس شدید نیز میتواند باعث افزایش موقتی قند خون شود و معمولاً به دلیل یک یا چند مورد از این عوامل است:

عمل جراحی
ضربه
سکته
حمله قلبی
اگر اخیراً یکی از این موارد را داشته اید باید به پزشک خود بگویید.

مطالب قبلی سایت را از  اینجا  بخوانید.

 

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.