نارسایی اولیه تخمدان – که نارسایی زودرس تخمدان نیز نامیده می شود – هنگامی اتفاق می افتد که تخمدان ها قبل از ۴۰ سالگی عملکرد طبیعی خود را متوقف می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، تخمدان شما مقادیر طبیعی هورمون استروژن تولید نمی کند یا تخمک را به طور منظم ترشح نمی کند. این وضعیت اغلب منجر به ناباروری می شود. به طور معمول یک زن در سن ۵۰ تا ۵۲ سالگی یائسه میشود . از تاثیر سابقه ی خانوادگی در این بیماری نباید غافل شد .زنانی که دچار نارسایی زودرس تخمدان هستند ممکن است برخی علائم نزدیک به یائسگی مانند گرگرفتگی،عدم پریود و خشکی واژن را تجربه میکنند. معمولا بانوانی که به این بیماری مبتلا هستند قائدگی نامنظمی راتجربه میکنند که در نهایت کاملا متوقف میشود.

علل بروز این بیماری چیست؟

اختلالات ژنتیکی
کم بودن تعداد فولیکول ها
بیماریهای خود ایمنی مانند تیروئید
شیمی درمانی یا پرتو درمانی
اختلالات متابولیکی
سموم،مانند دود سیگار مواد شیمیایی و آفت کش ها

علائم نارسایی زودرس تخمدان چیست؟

افزایش چرخه ی روز سوم FSH
افزایش سطح استروژن

بیماری التهابی لگن

هچنین باید اشاره کرد که هورمون درمانی می تواند این علائم را کاهش داده و از عواقب دیگر سلامتی درازمدت مانند از دست دادن تراکم استخوان جلوگیری کند. متاسفانه در بیشتر موارد هنوز علت مستقیمی شناسایی نشده است.

نارسایی زودرس تخمدان و درمان آن

آزمایشات تشخیصی :

اولین قدم در تشخیص این بیماری ، آزمایش خون برای بررسی اینکه تخمدان استروژن تولید می کند یا نه و آیا غده هیپوفیز هورمون های FSH و LH
را که باعث تحریک فولیکولهای تخمدان میشوند را ترشح میکند یا نه.
روش دیگر تشخیص سونوگرافی از طریق واژن است ، در این بیماری تخمدانها کوچک میشوند و فقط چند فولیکول دیده میشود.

درمان نارسایی زودرس تخمدان چیست؟

متاسفانه در صورت تشخیص هیچ روش اثبات شده ای برای تحریک تخمدان وجود ندارد. البته به کمک متخصص روشهای زیر ممکن است کارساز باشد:

درمان جایگزینی هورمون (HRT). HRT متداول ترین روش درمانی است. …
مکمل های کلسیم و ویتامین D. …
لقاح آزمایشگاهی (IVF). …
فعالیت بدنی منظم و وزن بدن سالم.

اگر به کم کاری تیروئید مبتلا هستید به کمک متخصص پروسه درمان را شروع کنید.
در برخی بیماریهای خودایمنی برای درمان ممکن است از استروژن استفاده شود، یک دوره ی کوتاه با مشورت پزشک خود از درمانهای جایگزین استفاده کنید.

نارسایی زودرس  تخمدان و بارداری:

تشخیص نارسایی زودرس تخمدان از نظر مواجهه با ناباروری معمولاً برای بیمار ناگهانی و ناراحت کننده است. با این حال ، برخی از بیماران مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان فعالیت تخمدانی متناوب دارند و احتمال ۵٪ بارداری را دارند.

 

نقش تغذیه در درمان بیماری :

با ورزش منظم و داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می توانید وزن خود را کاهش دهید. رژیم غذایی شما باید حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات ، (حداقل ۵ وعده در روز) ، غذاهای کامل (مانند نان سبوس دار ، غلات سبوس دار و برنج قهوه ای) ، گوشت بدون چربی ، ماهی و مرغ باشد.

همچنی میتوان چنین گفت تغذیه و استرس میتواند در تشدید بیماری نقش داشته باشد . با انجام ورزشهایی مانند یوگا هم به کاهش سطح استرس و هم به افزایش فعالیت بدنی خود کمک کنید. یک رژیم متعادل پروتئینی و کم کربوهیدرات میتواند کمک کننده باشد.

مطالب پیشین سایت را از اینجا ببینید.

 

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.